Aktualności Aktualności

XXII Konkurs Trębaczy Myśliwskich

W niedzielę, 12.05.2024 r., w Świdnicy odbył się XXII Konkurs Trębaczy Myśliwskich „O Kryształowy Róg”. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu, a patronat honorowy nad konkursem objął Łowczy Krajowy PZŁ. Konkurs jest jednocześnie eliminacjami do Krajowego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich.

W konkursie wzięli udział reprezentanci kół łowieckich, nadleśnictw, czy też szkół leśnych. Po przesłuchaniach solistów i zespołów w Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, nastąpił przemarsz uczestników dookoła świdnickiego Rynku, uroczyste wręczenie nagród oraz występy laureatów. Wydarzenie uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Łowieckiej i Leśnej Okręgu Wałbrzyskiego PZŁ „Odgłosy Kniei”.

Wydarzenie było również okazją do świętowania przypadającej w tym roku 100. rocznicy powstania Lasów Państwowych. Na Rynku czekało wiele atrakcji. Uczestnicy konkursu, jak i przybyła publiczność mogli zaczerpnąć wiedzy na stoiskach promocyjno-edukacyjnych Nadleśnictwa Jugów, Nadleśnictwa Wałbrzych oraz Nadleśnictwa Świdnica. Leśnicy opowiadali ciekawostki z życia płazów i gadów, pomagali w rozwiązywaniu quizów o zwierzętach i drzewach występujących w polskich lasach. Prowadziliśmy również warsztaty pn. „Las w słoiku”, podczas których była możliwość wykonania własnego i niepowtarzalnego ekosystemu zamkniętego w słoiku. Chętni odebrali sadzonki lipy do posadzenia w swoim ogródku lub na działce. Największym zainteresowaniem cieszyło się zbijanie budek lęgowych dla ptaków.