Aktualności Aktualności

Wróć do pełnej strony

ŚWIDNICKIE DNI ZIEMI

W dniu 25.04.2025 r. z okazji Świdnickich Dni Ziemi Nadleśnictwo Świdnica przeprowadziło w Parku Sikorskiego warsztaty ze zbijania budek lęgowych dla ptaków i spacer z leśnikiem. Pogoda nas nie rozpieszczała, padała deszcz, ale pomimo złej aury zebrała się grupka odważnych ludzi, którzy z ochotą zabrali się za zbijanie budek dla ptaków do własnych ogrodów. Najbardziej zaangażowane były dzieci i bardzo dobrze im to wychodziło. Brawo dzieciaki !!!

A oto kilka wskazówek dotyczących wieszania budek lęgowych dla ptaków:

1. Zachowaj właściwe odległości pomiędzy budkami: dla małych ptaków jest to przeważnie 30 m, a dla dużych co najmniej 300 m. Wywieszanie budek zbyt gęsto ułatwia zadanie drapieżnikom. Wyjątkami są jaskółki, jerzyki, wróble i inne ptaki lubiące gniazdować w koloniach.

2. Preferowane kierunki wieszania budek to południowy wschód, północny zachód  i północ. Najważniejsze jednak aby budka nie była wystawiona na działanie silnego światła słonecznego (podczas upałów może to doprowadzić do śmierci piskląt z przegrzania). Staraj się więc unikać wywieszania budek na pojedynczych słupach lub drzewach, a jeśli to konieczne, to niech budka zawiśnie od strony północnej.

3. Nie umieszczaj przy otworze lęgowym patyczka. Dla ptaków jest niepotrzebny, a drapieżnikom ułatwi zadanie.

4. Zawieś budkę na wysokości co najmniej 3 metrów. Niektóre gatunki preferują większą wysokość, zapoznaj się z ich potrzebami.

5. Jeśli przybijasz swoją budkę do drzewa to najlepiej abyś użył aluminiowych gwoździ, które w mniejszym stopniu uszkadzają drewno niż stalowe. Możesz też przywiązać budkę do drzewa za pomocą stalowego drutu.

6. Sezon lęgowy większości gatunków ptaków zwykle zaczyna się w marcu, ale już w lutym samczyki rozglądają się za ciekawymi miejscami do założenia rodziny - jest to ostateczny termin wywieszania budek. Najlepiej jednak wywieszać je już jesienią, żeby przez całą zimę wtopiły się w krajobraz.

7. Przed wywieszeniem budki upewnij się, że gatunek ptaka, dla którego jest dedykowana, może zamieszkać w tym rejonie. Ważne są tutaj zarówno wymagania siedliskowe danego gatunku jak i jego zasięg geograficzny.

8. Nie impregnuj swojej budki. Zapach środków ochrony drewna może zniechęcić ptaki, a zawarte w nich związki chemiczne mogą im zaszkodzić.

9. Po każdym sezonie lęgowym budkę należy wyczyścić z zalegających w środku odchodów i wyściółki, które mogą być siedliskiem pasożytów ptaków. Aby można było łatwo wykonać czyszczenie nie należy mocować frontu budki na stałe. Najprostszą metodą jest zamocowanie go na ruchomym i wygiętym gwoździu.