Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja

Nadleśnictwo Świdnica od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną w formie pogadanek i prelekcji prowadzonych w klasach, oraz na zajęciach terenowych w szkółce leśnej w Bojanicach oraz na terenie OHZ Bielawa i trzech rezerwatów przyrody: Bukowa Kalenica, Jeziorko Daisy i Góra Choina.

Na terenach będących w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Świdnica istnieje 6 ścieżek edukacyjnych: Bukowa Kalenica, Jeziorko Daisy, Góra Parkowa, Tatarski Jar, Przerzeczyn Zdrój oraz Kamionki.

W Bielawie na Kocim Grzbiecie znajduje się platforma widokowa z której można podziwiać panoramę Gór Sowich i miasto Bielawę.
 

Druga platforma widokowa znajduję się na wzgórzu Grzybowiec w Pławie Górnej z której rozpościera się widok na Wzgórza Bielawskie, pasmo Gór Sowich oraz wzniesienie Rybak.

Zapraszamy do korzystania z oferty edukacyjnej Stacji Edukacji Ekologicznej. Stacja znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa na ulicy Sikorskiego. Posiada salę doświadczalną wyposażoną w 24 stanowiska z mikroskopami i 1 mikroskop stereoskopowy, salę konferencyjną mieszczącą około 50 osób, salę wystawową oraz największą atrakcję - Jaskinię Nietoperzy. W Jaskini Nietoperzy można zobaczyć jak wyglądają i gdzie mieszkają nietoperze oraz usłyszeć kilka ciekawostek z życia tych latających ssaków.

  

 

 

Jaskinia Nietoperzy i Stacja Edukacji Ekologicznej otwarta jest codziennie

od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 14.30

Wszelkie informacje można uzyskać osobiście w Nadleśnictwie bądź dzwoniąc pod

nr telefonu: 74 852-23-33.

 

Zajęcia terenowe na terenie Nadleśnictwa Świdnica:

 

 


 

Wizyta dzieci podczas dni otwartych w Lasach Państwowych:

 


  

Oprócz prowadzenia zajęć w Stacji Edukacji Ekologicznej, pogadanek i prelekcji w placówka oświatowych, Nadleśnictwo współuczestniczy lub organizuje różne konkursy i akcje ekologiczne, np.: konkurs „Nietoperz nocny łowca", fotografii przyrodniczej, akcje "Czysty Las", sprzątanie świata czy zbieranie karmy dla zwierząt leśnych.


Nadleśnictwo chcąc wzbogacić swoją ofertę w dziedzinie edukacji leśnej podjęło współpracę z regionalną telewizją TELETOP SUDETY, której owocem było zrealizowanie cyklu filmów pt. „W Nadleśnictwie Świdnica".

Poszczególne odcinki poruszały następujące tematy:

  • OD NASIONKA DO SADZONKI
  • SZKODNICTWO LEŚNE
  • ODNOWIENIA ZALESIENIA
  • OCHRONA PRZYRODY
  • ZWIERZĘTA
  • ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
  • DREWNO CENNE
  • MAŁA RETENCJA GÓRSKA
  • EDUKACJA

Wszystkie filmy znalazły się na dwóch płytach DVD wydanych w 2013 roku.